dewalt_dstsx22z
DEWALT DSTSX22Z staples 5.6-22 galvanised 5m (5000 pcs)
14.02 tax incl.
On order: delivered from 29/05/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 29/05/2026
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • [DSTSX] Staples 5.6-22 Galvanised 5m
Features
  • Staples with galvanised or stainless steel surface finish.
Key features according to our expert
  • Length: 22 mm
  • Surface treatment: Zinc plated
  • Quantiy per pack: 5000
  • Staple crown width: 5,6 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5902013951575
  • Supplier number: DEWALT DSTSX22Z
Length
22 mm
Surface treatment
Zinc plated
Quantiy per pack
5000
Staple crown width
5,6 mm
Compatible with
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
Galvanised
Box quantity
0,0 º
Product type
5,6 mm
Finish
22,0 mm